7-fevraldan 6-martgacha Instagram’da #PaymeHayotiyYechimlar xeshtegi ostida tanlov o‘tkazildi. Unda siz - bizning foydalanuvchilarimiz Instagram Stories-da hayot muammolarini hal qilishda sizga yordam bergan hikoyalar bilan o'rtoqlashdingiz.
Ba’zan oddiy vaziyatlar ortida O‘zbekiston xalqida naqadar ezgulik, o‘zaro yordam borligini sezmay qolamiz. Biz sizning ajoyib ishlaringizga qoyil qolamiz, shuning uchun biz ushbu ilhomlantiruvchi hikoyalar bilan bo'lishishga qaror qildik. Shu tariqa biz har kuni ko‘p ezgu ishlarni amalga oshirayotgan O‘zbekiston xalqiga o‘z minnatdorchiligimiz va hurmatimizni bildiramiz.
Birinchi maqola biz keksa ayolga qimmatbaho dori-darmonlarni sotib olishga yordam bergan ishtirokchi haqida gapirib beramiz.
«Ba’zida dunyoni biroz yaxshiroq qilish uchun bitta yaxshi ish kifoya qiladi»
Munira ismli qiz dorixona kassasi oldidagi navbatda turib, ko'pchilikka tanish bo’lgan hodisani kuzatib turar edi: keksa ayol dori-darmonlar narxini to'lash uchun ro’molchasidagi pullarni qarayotgan edi. Hammasi yaxshi bo'lardi, lekin uning mablag’lari dori-darmon narxini to'lash uchun etarli emas edi – ular nafaqat pensioner, balki hatto ishlaydigan kishi uchun ham juda qimmat edi. Munira yaxshi niyatlar bilan dori-darmon narxining bir qismini to’lab, bu ayolga yordam berishga qaror qildi:
"Menda naqd pul yo'q edi, men Payme orqali to'ladim. Men uni tez-tez eslayman. Umid qilamanki, uning hamma ishlari joyida”, - deb o’rtoqlashdi finalchi Instagramdagi o'z sahifasida.
Biz boshqalarga yordam berish va g'amxo'rlik qilish istagi bilan odamlarni birlashtirgan o'ziga xos jamoaga aylanganimizdan xursandmiz. Shunday qilib, bizning ilovamizga 200 ga yaqin xayriya jamg'armalari va turli tashkilotlar bog'langan alohida "Xayriya" bo'limi mavjud. Foydalanuvchilar ular orasidan kerarlisini tanlab, o’z mablag’larining bir qismini xayrli ishga yo’naltirishlari mumkin.
Shuningdek, 2022 yil oxirida Paymeda Payme Mahalla platformasi paydo bo'ldi, bu yerda foydalanuvchilar pul operatsiyalardan to'plagan o'z ballarini missiyani (muayyan ijtimoiy vazifalarni) bajarish uchun sarflashlari mumkin. Loyiha boshlanganiga ko'p vaqt bo'lmaganiga qaramay, Payme foydalanuvchilari tufayli ikkita missiyani – Qoroqalpog'iston va Namangan viloyatining chekka tumanlaridagi maktablarni zamonaviy kompyuterlar bilan ta'minlash vazifasini amalga oshirishga muvaffaq bo’ldi.

«Основано на жизненных историях пользователей Payme»: как Мунира помогла бабушке в аптеке
С 7 февраля по 6 марта в Isntagram прошел челлендж под хэштегом #PaymeЖизненныеРешения. В нем вы – наши пользователи делились в Instagram Stories историями, в которых сервис помог вам в решении жизненных задач.
Порой за обычными ситуациями мы не замечаем, сколько добра и взаимопомощи в людях Узбекистана. Мы восхищены вашими прекрасными поступками, поэтому решили поделиться этими воодушевляющими историями. Тем самым мы выражаем свою признательность и уважение жителям Узбекистана, которые каждый день делают так много хорошего.
В первой публикации мы расскажем об участнице, которая помогла пожилой женщ ине приобрести недешевые медикаменты.
«Порой достаточно одного благого дела, чтобы сделать мир немного лучше»
Девушка Мунира стояла в очереди у кассы аптеки и наблюдала знакомую многим картину: бабушка перебирает деньги в платке, чтобы расплатиться за медикаменты. Все бы ничего, но у нее недоставало нужной суммы для оплаты — лекарства были достаточно дорогими даже для работающего человека, не говоря уж о пенсионере. Мунира благими намерениями решила помочь бабушке, оплатив часть стоимости лекарств:
«Наличных у меня не было, оплатила через Payme. Часто вспоминаю ее. Надеюсь, у нее все в порядке», – поделилась у себя в Instagram финалистка челленджа.
Мы рады, что стали своего рода комьюнити, объединяющим людей с желанием помогать и выражать заботу ближним. Так, в нашем приложении есть отдельный раздел «Благотворительность», где привязаны около 200 благотворительных фондов и различных организаций. Выбрав нужную среди них, пользователи имеют возможность направить часть своих средств в благое дело.
Также в Payme в конце 2022 года появилась платформа Payme Mahalla, где пол ьзователи могут донатить свои накопленные баллы от денежных транзакций для исполнения миссии (определенной социальной задачи). Несмотря на то, что с момента запуска проекта прошло не так много времени, благодаря вам – пользователям Payme нам удалось воплотить в жизнь две миссии – обеспечить современными компьютерами школы в отдаленных районах Каракалпакстана и Наманганской области.