Firibgarlarning odamlarni aldash usullari va pulingizni ulardan himoya qilish yo‘llari
Firibgarlar doim aldovning yangi usullarini o‘ylab topishadi: banklar va davlat idoralari nomidan qo‘ng‘iroq qilishadi, akkauntlarni buzib kirishadi, soxta do‘konlar yaratishadi va “shubhali operatsiyalar” bilan qo‘rqitishadi. Ushbu maqolada firibgarlar ishlatadigan hiylalar, aldovni o‘z vaqtida aniqlash hamda pulingiz va ma’lumotlaringizni himoya qilish yo‘llari haqida aytib beramiz.
Eng keng tarqalgan firibgarlik usullari
Asosan banklar, Markaziy bank, IIV, IIB yoki “kiberxavfsizlik” xizmati nomidan qilinadigan qo‘ng‘iroqlar ko‘p uchraydi. Suhbat davomida odamni akkaunt buzib kirilgani yoki pul o‘g‘irlashga urinish bo‘layotgani bilan qo‘rqitib, pulni darhol firibgarlarning “xavfsiz hisobraqami”ga o‘tkazishni talab qilishadi.
Yana bir keng tarqalgan usul — Telegram va boshqa messenjerlardagi akkauntlarni buzib kirish. Firibgarlar insonlarga ularning yaqinlari nomidan yozib, shoshilinch qarz so‘raydi yoki havolaga kirishni iltimos qiladi.
Shuningdek, soxta internet-do‘konlar, tovarlarni sotish, kvartiralarni ijaraga berish yoki “foydali aksiyalar” haqidagi qalbaki e’lonlar ham ko‘p uchraydi. To‘lov o‘tgach, sotuvchi aloqaga chiqmaydi.
Bundan tashqari, tez va oson daromad va’da qiladigan skam-loyihalar va moliyaviy piramidalar ham keng tarqalgan. Odatda bunday sxemalar “boshlash uchun” pul tikishni yoki boshqa ishtirokchilarni jalb qilishni talab qiladi.
Bundan tashqari, “kartani tasdiqlash”, “tovar uchun pul olish” yoki ilovani o‘rnatishni so‘raydigan havolalar ham xavfli bo‘ladi. Bunday havolalar orqali firibgarlar karta ma’lumotlarini o‘g‘irlashi yoki qurilmangizga kirib olishi mumkin.
Firibgar bilan muloqot qilayotganingizni qanday bilsa bo‘ladi?
Telefon firibgarlari ko‘pincha o‘zlarini bank, IIV, Markaziy bank yoki “kiberxavfsizlik” xodimi deb tanishtiradi. Ular odamlarni “shubhali operatsiyalar”, akkauntning buzilishi yoki pul o‘g‘irlanishi bilan qo‘rqitib, pulni tezda “xavfsiz karta”ga o‘tkazishni, ilova o‘rnatishni yoki SMS kodni aytishni talab qiladi. Shuningdek, ular odamni ishontirish uchun ishonchli ohang, qiyin so‘zlardan foydalanadi va qo‘ng‘iroqni “boshqa mutaxassislar”ga ulab berishi mumkin.
Unutmang: banklar va to‘lov servislari xodimlari hech qachon SMS kod, pin kod va CVV kodni aytishni yoki pulni “himoyalangan” hisobraqamga o‘tkazishni so‘ramaydi. Agar suhbat vaqtida sizni shoshirsa, qo‘rqitsa yoki shoshilinch harakatlarni talab qilsa, demak, siz aniq firibgar bilan gaplashyapsiz.
Bunday vaziyatda qo‘ng‘iroqni darhol tugatib, bank yoki to‘lov tizimining qo‘llab-quvvatlash xizmatiga telefon qilganingiz yaxshi.
Agar firibgar sizni aldagan bo‘lsa, nima qilish kerak?
Bunday holatda iloji boricha tezroq harakat qilish kerak. Birinchi navbatda, firibgarlar bilan har qanday aloqani to‘xtating. Qo‘ng‘iroq va xabarlarga javob bermang, pul o‘tkazmang, karta yoki akkauntingiz qo‘shimcha ma’lumotlarini aytmang.
Keyin darhol bank yoki to‘lov servisining qo‘llab-quvvatlash xizmatiga murojaat qiling. Nima bo‘lganini aytib bering — qo‘llab-quvvatlash xizmati operatsiyalaringizni tekshiradi, kerak bo‘lsa, hisobraqam yoki kartangizdan foydalanishni cheklaydi va nima qilishingiz kerakligini tushuntirib beradi.
Shuningdek, huquqni muhofaza qilish idoralariga imkon qadar tezroq murojaat qilib, voqea haqida xabar bering. Tekshiruv uchun o‘tkazmalar tafsilotlari va firibgarlarning aloqa ma’lumotlari kerak bo‘lishi mumkin. Vaziyatga aloqador hamma ma’lumotni saqlab qo‘ying:
• o‘tkazmalar va to‘lovlar tarixi;
• telefon raqamlari;
• yozishmalar va xabarlar;
• skrinshotlar;
• pul o‘tkazilgan rekvizitlar.
Eslatib o‘tamiz: payme xodimlari sizga faqat qayta aloqa uchun ariza qoldirganingizda yoki kartadagi shubhali operatsiyalarni tekshirish talab qilinganda qo‘ng‘iroq qilishi mumkin. Hatto shunday qo‘ng‘iroq paytida ham xodimlar hech qachon SMS kod, karta raqami, ilova paroli yoki begona hisobraqamga pul o‘tkazishni so‘rashmaydi.

Как мошенники обманывают людей и как защитить свои деньги
Мошенники постоянно придумывают новые способы обмана: звонят от имени банков и госорганов, взламывают аккаунты, создают фейковые магазины и пугают «подозрительными операциями». В этой статье расскажем, какие уловки используют мошенники, как вовремя распознать обман и что делать, чтобы защитить свои деньги и данные.
Самые распространённые схемы мошенничества
Чаще всего встречаются звонки от имени банков, Центрального банка, МВД, РУВД или «кибербезопасности». Во время разговора человека пугают взломом аккаунта или попыткой кражи денег и требуют срочно перевести деньги на «безопасный счёт» мошенников.
Ещё одна распространённая схема — взлом аккаунтов в Telegram и других мессенджерах. Мошенники пишут от имени знакомых и просят срочно занять деньги или перейти по ссылке.
Также часто встречаются фейковые интернет-магазины, поддельные объявления о продаже товаров, аренде квартир или «выгодных ак циях». После оплаты продавец перестаёт выходить на связь.
Отдельно распространены скам-проекты и финансовые пирамиды, где обещают быстрый и лёгкий заработок. Обычно такие схемы требуют вложить деньги «для старта» или пригласить других участников.
Опасность также представляют ссылки с просьбой «подтвердить карту», «получить деньги за товар» или установить приложение. Через такие ссылки мошенники могут украсть данные карты или получить доступ к устройству.
Как понять, что вы общаетесь с мошенником
Телефонные мошенники часто представляются сотрудниками банков, МВД, Центрального банка или «кибербезопасности». Они пугают людей «подозрительными операциями», взломом аккаунта или кражей денег и требуют срочно перевести средства на «безопасный счёт», установить приложение или назвать СМС-код. Чтобы вызвать доверие, мошенники используют уверенный тон, сложные термины и могут переключать звонок между «разными специалистами».
Важно помнить: сотрудники банков и платёжных сервисов никогда не просят сообщать СМС-коды, пин-коды, CVV-код карты или переводить деньги на «защищённые» счета. Если во время разговора вас торопят, пугают или требуют срочных действий — это значит, что вы точно говорите с мошенником.
В такой ситуации лучше сразу завершить звонок и самостоятельно связаться с банком или платёжной системой по официальному номеру службы поддержки.
Что делать если вы попались на уловку мошенников
Если вы подозреваете, что стали жертвой мошенников, важно действовать как можно быстрее. Первым делом прекратите любое общение с мошенниками. Не отвечайте на звонки и сообщения, не выполняйте новые переводы и не сообщайте дополнительные данны е карты или аккаунта.
После этого сразу свяжитесь с банком или платёжным сервисом по официальному номеру службы поддержки. Расскажите им что произошло, и тогда поддержка сможет проверить ваши операции, при необходимости ограничить доступ к счёту или карте и подсказать дальнейшие действия.
Также важно как можно скорее обратиться в правоохранительные органы и сообщить о случившемся. Для проверки могут понадобиться детали переводов и информация о контактах мошенников. Сохраните всю информацию, связанную с ситуацией:
- историю переводов и платежей;
- номера телефонов;
- переписки и сообщения;
- скриншоты;
- реквизиты, на которые были отправлены деньги.
Напомним: сотрудники payme могут позвонить вам только если вы оставляли заявку на обратную связь или если требуется проверка подозрительных операций по карте. Даже во время такого звонка сотрудники никогда не попросят назвать СМС-код, номер карты, пароль от приложения или перевести деньги на сторонние счета.