payme foydalanuvchilari UzQR orqali xaridlarni komissiyasiz to‘lashlari mumkin
payme orqali to‘lov bir necha soniyada amalga oshiriladi: buning uchun kassadagi QR-kodni skanerlash kifoya, shundan so‘ng ilova avtomatik ravishda to‘lov ma’lumotlarini yuklaydi. Foydalanuvchi faqat to‘lov summasini kiritib, operatsiyani tasdiqlashi kerak bo‘ladi.
Barcha to‘lovlar payme’ning himoyalangan infratuzilmasi orqali amalga oshiriladi, operatsiyalar tarixi va har bir tranzaksiya tafsilotlari esa ilovada real vaqt rejimida ko‘rinadi.
Yangi imkoniyat O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining yagona QR-to‘lov tizimi — UzQRni joriy etish qoidalari doirasida ishga tushirildi. 2026-yil 1-iyuldan boshlab QR-kod orqali to‘lov qabul qilish mamlakat bo‘ylab savdo va xizmat ko‘rsatish tashkilotlari uchun majburiy bo‘ladi.

Пользователи payme могут оплачивать покупки через UzQr без комиссии
Оплата через payme занимает несколько секунд: достаточно отсканировать QR-код на кассе, после чего приложение автоматически подтянет реквизиты. Пользователю остается только ввести сумму платежа и подтвердить операцию.
Все платежи проходят внутри защищенной инфраструктуры payme, а история операций и детали каждой транзакции доступны в приложении в режиме реального времени.
Новая возможность стала доступна в рамках правил Центрального банка Узбекистана по внедрению единой системы QR-платежей — UzQr. С 1 июля 2026 года прием платежей по QR-коду станет обязательным для торговых и сервисных организаций по всей стране.